Nefes

18 yıldır çalıştığım, her zaman büyük saygı duyduğum ve duyacağım kurumdan ayrılma kararı aldım. 7 kelimeye sığan bu sonuç cümlesinin içerisinde uzun bir hikaye var.
Asıl merak uyandıranın her zaman hikaye olduğunu mesleki olarak iyi bilmeme rağmen, esas paylaşmak istediğimin bu olduğundan emin değilim. Sanırım biraz karar anına gideceğim:

Bu kararı verdiğim ve eşimle paylaştığım ilk an, içerisinde bulunduğum ruh halinden aklımda kalanlar; kalbimden taşan sıkışmışlık duygusunun – dışarıya sızacak yeri henüz bulduğundan olsa gerek – kalbimde yarattığı çarpıntı ve friksiyona dayalı sıcaklık. Değerlerimi uzun süredir ezmeye çalışan filin yarattığı “artık gitmek zorunluluk” hissinin şakaklarıma yerleştirdiği ağrı. Ertesi sabah, kalbimin kulağıma fısıldadığı anlaşılmadığım, duyulmadığım, yardımsız kaldığım hissinin kırılmış ruhumda ağzımı açtığım her anda gözlerimi yaşartan esareti.
Çok şanslıydım ki, tüm bunlar yaşanırken, iki gün önce varlıklarından haberdar olmadığım, şimdi bana hediye olarak yardıma geldiklerine inandığım melekler vardı etrafımda. Evren benim özgürleşmem, cesaretimi, kendimi bulmam için bir sürpriz hazırlamıştı belli ki. Shadow Work çalışması için ayırdığım o haftasonundan sonra, ne ben ne de diğer katılımcılar için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı belli ki.

‘Shadow Work’ ile kendi içimde öyle derin, öyle saklanmış noktalara gittim ki…Küçüklüğümde kalmış anlatmaya değmez anılarımın tortularının beni bugün bilinçaltımda nasıl etkilediğini şaşkınlıkla fark ettim. O anda ihtiyacım olan özgürlüğümü geri kazanmaktı. İşte o gün bu mucize gerçekleşti. Bir anda bir tıpa açıldı. Rengim yerine gelmeye başladı. Bu nasıl oldu bilmiyorum. Ama bu mucize için evrene teşekkür ediyorum.
( Özel teşekkür: Shadow Work ile beni tanıştıran İpek Arcan’a, bu yola onunla baş koymuş Yücel Koşal’a minnettarım. Fasilatörlerimiz John ve Nicola Kurk’e, İpek ve Yücel ile birlikte tüm süreci destekleyen Shadow Work Asistanlarına,  bana sevgi ve şefkatleri ile destek veren katılımcılara, hepsine varlıkları için şükrediyorum. Shadow Work Hakkında )

Sonra olanlar oldu. Dört yıldır içerisinden çıkamadığım, her başımı kaldırmaya çalıştığımda sanki yeniden içerisine kendimi ittiğim girdaptan başımı kararla kaldırdım ve “artık gitme zamanım”, dedim. Bu karar sonucunda karşıma çıkacağını varsaydığım tüm endişelerime de kucak açmış oldum ki sanırım bu da beni uzun zamandır olmak istediğim o cesur kişi yapıyor.


Shadow Work ile gölgelerimiz artık açacak.

Leave a Reply